Stan obecny tych lasów jest wynikiem negatywnych przemian, jakie zaszły w tym regionie w ciągu ostatnich trzech stuleci, a w szczególności intensywnym pozyskaniem drewna, związanym z działalnością hut cynku, ołowiu i żelaza oraz eksploatacją węgla kamiennego, a także emisją zanieczyszczeń powietrza. Niekorzystny wpływ na tutejsze drzewostany mają również pojawiające się okresowo gradacje szkodników owadzich niszczących osłabione drzewa oraz występujące huraganowe wiatry.
Całość lasów nadleśnictwa znajduje się pod wpływem szkodliwych emisji przemysłowych, pochodzących głównie z obszaru Górnego Śląska.
Dzisiejsza mozolna praca leśników prowadzi do polepszania stanu zdrowotnego lasów. Zmienia się stopniowo skład gatunkowy tutejszych drzewostanów. Obecnie na terenie nadleśnictwa występuje 12 typów siedliskowych lasu. Króluje tutaj sosna zwyczajna, będąca głównym gatunkiem lasotwórczym, przeważających tutaj siedlisk borowych zajmując 70% powierzchni leśnej. Wzrasta liczba gatunków liściastych w tym głównie buku i dębu.
Nadleśnictwo podzielone jest na 3 obręby: Brynek, Tworóg i Wierszowa w skład, których wchodzą następujące leśnictwa: Pniowiec, Świniowice, Strzybnica, Księży Las, Koty, Potempa, Tworóg, Nowa Wieś, Stolarzowice, Górniki, Przezchlebie i Łabędy.
Leśnicy z tutejszego nadleśnictwa rocznie odnawiają grunty leśne o powierzchni prawie 140 ha, zużywając do tego ok. 1 200 000 sadzonek drzew i krzewów iglastych oraz liściastych produkowanych w nowoczesnej szkółce leśnej.
Na terenie nadleśnictwa występuje wiele gatunków chronionych zwierząt (bóbr europejski, bocian czarny, żuraw, orzeł bielik) i roślin (rosiczka okrągłolistna, widłak goździsty, bagno zwyczajne, dziewięćsił bezłodygowy, lilia złotogłów, obuwik pospolity, liczne gatunki porostów i storczyków).
Perłą ochroniarską pozostaje rezerwat Segiet o pow. 24 ha chroniący las bukowy z domieszką świerku i sosny, na terenie, którego występuje 150 gatunków roślin naczyniowych.
Gospodarka łowiecka w nadleśnictwie prowadzona jest w 11 obwodach łowieckich, z których 9 dzierżawią koła łowieckie, a pozostałe dwa tworzą Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych o powierzchni 6000 ha.
Z pośród zwierzyny łownej - grubej licznie tu występują jelenie, sarny, dziki, daniele, sporadycznie łosie. Zwierzynę drobną natomiast reprezentują zające, bażanty, kuropatwy, dzikie kaczki i słonki. Można spotkać tutaj również wiele drapieżników, takich jak lisy, borsuki, jenoty a czasami nawet wilki.
W pobliżu siedziby nadleśnictwa zlokalizowana została śmigłowcowa baza przeciwpożarowa. Stacjonujący tu śmigłowiec Mi-2 wykorzystywany jest do lotów patrolowych i bezpośrednich akcji gaśniczych.
Nadleśnictwo Brynek prowadzi również działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży realizując założenia Narodowej Strategii Edukacji Ekologicznej.
Poprzez prowadzenie określonych form edukacji tj.: zajęć edukacyjnych, konkursów przyrodniczo-leśnych, organizację stałych i okresowych wystaw, uczniowie kształtują w sobie wrażliwość na piękno przyrody, rozwijają umiejętności obserwowania przyrody, analizowania i wyciągania wniosków oraz poznają prawa i współzależności rządzące przyrodą.
Charakterystyka izby leśnej w Brynku2. Podczas remontu zabudowy Nadleśnictwa w 1995 roku ze stodoły, która według pierwotnego planu miała być zburzona postanowiono utworzyć izbę leśną.
Początkowo miała to być izba łowiecka, w której łowieckie koła myśliwskie z Nadleśnictwa Brynek mogłyby wystawiać swoje trofea. Miejscowej ludności i leśnikom pomysł bardzo się spodobał, mieszkańcy od wielu pokoleń związani z pracą w lesie zaczęli znosić różne przedmioty związane z gospodarką leśną. W ten oto sposób zgromadzono wiele eksponatów będących wyposażeniem izby leśnej.
W 1999 roku zaczęły zgłaszać się (wtedy jeszcze na wycieczki do lasu) całe klasy ze szkół podstawowych, początkowo bardzo spontanicznie. Już wtedy pracownicy bardzo się starali, by spotkanie z leśnikiem i lasem zapadło dzieciom głęboko w sercach. W zamierzeniach miało być to coś zupełnie innego niż, to, co mają dzieci na co dzień w szkole oraz by spotkanie miało inną formę niż np. zwiedzanie Wawelu z przewodnikiem. Oczywiście istniało zapotrzebowanie na pomieszczenie, w którym dzieci mogłyby odpocząć, zjeść posiłek czy wysłuchać prelekcji szczególnie w okresie zimowym - stąd pomysł żeby rozszerzyć działalność izby łowieckiej. W ten sposób powstała idea utworzenia izby leśnej.
W niedługim czasie nawiązano współpracę z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, które wzbogaciło izbę w wiele okazów zwierząt także egzotycznych.Izba powstała i działa ze środków własnych oczywiście przy wsparciu życzliwych osób i instytucji. Działalność izby jest prowadzona przez cały rok w godzinach od 7 do 15.
W izbie organizowane są różne formy zajęć takie jak: lekcje, pogadanki, wykłady, rajdy, konkursy oraz inne. Na terenie izby występują ekspozycje stałe takie jak:
Oraz kolekcja narzędzi i przedmiotów związanych z gospodarką w lesie.
Czym są cookies (ciasteczka)?